W minionym roku Dom Dziecka w Rybniku wziął udział w projekcie Understand AIESEC Polska, które jest organizatorem projektu: wspierającego Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ numer 10 – „Mniej nierówności”. W ramach projektu gościliśmy dwie wolontariuszki spoza Europy (z Tajlandii i Chin). 

Celem projektu jest promowanie społecznej, ekonomicznej, politycznej równości niezależnie od wieku płci, rasy, pochodzenia, wyznania czy statusu ekonomicznego. Wszystko po to aby zwiększyć poziom tolerancji wśród Polaków poprzez angażowanie ich w warsztaty prowadzone przez wolontariuszy z całego świata, oparte na interaktywnych rozmowach dotyczących aktualnych problemów globalnych, a także różnic kulturowych.

Aby wziąć udział w naszym projekcie placówka musiała:

– zapewnić wolontariuszowi opiekę pracownika placówki, posługującego się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym;

– zapewnić zakwaterowanie wolontariuszom;

– zapewnić wyżywienie wolontariuszowi (rozumiane jako minimum jeden ciepły posiłek dziennie).

Gościliśmy dwie dziewczyny: jedną pochodzącą z Chin, a mieszkającą w Australii, w Melbourne studentkę inżynierii budowlanej oraz drugą pochodzącą z Tajlandii mieszkającą na co dzień w Bangkoku nauczycielkę j. angielskiego w klasach początkowych tamtejszego systemu edukacyjnego.

Dziewczęta bardzo chętnie brały udział we wszelkiego rodzaju wydarzeniach organizowanych przez naszą placówkę. Razem z naszymi wychowankami odwiedziły Wrocław – tamtejsze Zoo oraz Jarmark Bożonarodzeniowy. Wybraliśmy się wspólnie na seans filmowy do kina. Dziewczęta chętnie spędzały popołudnia na rozmowach z naszymi wychowankami, pomagały w opiece nad naszymi najmłodszymi podopiecznymi.

Dla naszych wychowanków przygotowały oraz przedstawiły prezentacje na temat krajów, z których pochodzą, tamtejszej kultury, religii, zwyczajów. Ugotowały również specjały tamtejszej kuchni. W przygotowania włączyły wychowanków Domu Dziecka. Atmosfera tych spotkań przepełniona była humorem, entuzjazmem oraz nacechowana otwartością na wymianę doświadczeń mimo bariery językowej.

Kategorie: Aktualności